ALMANYA PAZAR ARAŞTIRMASI KOMİSYON TOPLANTISININ İLKİ GERÇEKLEŞTİRDİ

Hedef Pazar, Hedef Ülke Stratejimiz Doğrultusunda Almanya Pazar Araştırması Komisyon Toplantımızın İlkini Gerçekleştirdik.

Üyelerimizin dış ticaret hacimlerini genişletmek için mevcut pazarlarda derinlik kazanılması ve mevcut pazarlara ilaveten yeni pazarlar oluşturulması için Derneğimiz tarafından araştırma ve inceleme çalışmaları yürütülmektedir.

Bremen ve M.I.T (Massachusetts  of Institute of Technology ) Üniversitelerinde görev yapan Prof.Yılmaz UYGUN  tarafından yürütülen  Almanya Pazar araştırması  süreci hakkında değerlendirme yapmak maksadı ile 21 Şubat Çarşamba Günü Dernek Merkezimizde  Arif KARACA  yönetiminde; Hazreti AKDEMİR , Abdulvahap Gazi TANRIVERDİ , Fikret Işık, Fikret IŞIK , İrfan ASLAN BEY, Fatih TAN, Genel Sekreter Hakan ODABAŞI  ile Yatırım ve Ticari İşler Sorumlusu Ferhat TOMO’nun katılım sağladığı bir toplantı gerçekleştirilmiştir.  Toplantı esnasında Prof. Yılmaz UYGUN toplantıya Almanya’dan Web konferans ile katılım sağlamıştır. 

Toplantı aşamasında Almanya ve Avrupa pazarı hakkında genel makro ekonomik, finans, mevcut Pazar araştırmaları ve derneğimiz bünyesinde bulunan sektörlerin ticaret haritası üzerindeki genel durumları üzerinden ön bilgilendirme yapılmıştır.

Toplantının ikinci safhasında Web Konferans ile katılım sağlayan Prof. Yılmaz Uygun ile komisyon üyeleri yapılacak Pazar araştırmasına dönük soru-cevap şeklinde Pazar araştırmasının metodu, sektörlerin segmentasyonu, dış ticaret hacmini artıracak noktalar ve Almanya özelinde Avrupa’da yurt dışı yatırım, stratejik ortaklık modelleri, yabancı şirketlerle ortaklık, Almanya’da şirket kurulum gibi süreçler hakkında karşılıklı değerlendirme ve bilgi alışverişinde bulunmuşlardır.

Sektörlerin ihtisaslarına göre belirlenecek sektörler listesi ışığında derneğimiz bünyesinde dış ticaret faaliyetinde bulunan ve dış ticaret hacmini büyütmek isteyen kıymetli üyelerimize dönük toplu bir çalışma yürütüleceği kararı alınmıştır. Bu konuda üyelerimizin beklentilerini içeren detayların ve hazırlanacak raporla ilgili diğer hususların görüşülmesinin ve nihai aşama sağlanmasının bir sonraki toplantıda uygulanması kararı alınmıştır

 

Diğer Haberler